Kürtaj Nedir? Kürtaj Genel Bilgiler?

Kürtaj Nedir? Kürtaj Genel Bilgiler?

Kürtaj Nedir? Kürtaj İle İlgili Genel Bilgiler?

Kürtaj “ kazımak “ anlamına gelen bir işlemdir. Genel olarak bilindiği şekliyle yani, gebeliği sonlandırmak haricinde de başka sorunlara karşı da kullanılan bir yöntemdir. Ancak toplumsal temelde, daha çok gebeliği sonlandırmak anlamında kullanılır. Dünya genelinde farklı ülkelerde farklı uygulama türleriyle gebeliği sonlandırma operasyonları gerçekleştirilir. Bazı ilaçlarla da gebeliğin sonlandırılması mümkün olduğu gibi, bu ilaçların çok ciddi yan etkilerinin bulunması, ülkemizde uygulanmasının yasak olmasına nedendir. Hem toplumsal ve hem de kişisel açıdan hassas bir konu olması nedeniyle, Kürtaj nedir? Sorusu da sıklıkla sorulan bir sorudur.

Ülkemizde Kürtaj İşlemi Nasıl uygulanır?

Ülkemizde her kadının yasal hakkı olan kürtaj işlemi, belirli şartlara bağlanmıştır. Evli olan kadınların kürtaj uygulaması yaptırabilmesi için, eşinin onayının da olması yasalarımızca şart koşulmuştur. 18 yaşından büyük olan ve evli olmayan her kadının, kendi isteği ve onayı doğrultusunda kürtaj yaptırma hakkı bulunur. 18 yaşından küçük olan kişilerin ise, kürtaj yaptırabilmeleri için, ebeveynlerinin onayı gerekir. Kürtaj nedir? Ve Kürtaj nasıl yapılır? Bu işleme ihtiyaç duyulduğunda sıklıkla sorulan sorulardır. Ancak hassas bir konu olması, yakın çevreye sorulamamasında ve genelde de internette bulunan bilgilere başvurulmasına neden olur. Ancak yetkili ve yetkin olmayan kişiler tarafından verilen yanlış bilgiler, bu soruların tam yanıtlarını oluşturmazlar.

Ülkemizde kürtaj yaptırabilmek için, hamileliğin en fazla 10. Haftasında olmanız gerekir. Hamileliğin süresinin uzamış olması, kürtaj işleminin anne adayı açısından riskli olmasına ve sürenin uzamasıyla birlikte, riskin de büyümesine sebep olan bir durumdur. Bu durum, kadınların sağlığının korunması, yeniden gebe kalabilmeleri gibi sağlık nedenleriyle, kürtaj işleminin en fazla 10. Haftaya kadar yapılması yasalarla şarta bağlanmıştır. Kürtaj hakkında genel bilgiler almak ve uygulamayla ilgili bilgili olmak, her anne adayının hakkı olduğu gibi, neyle karşı karşıya olduğunu da bilmesini sağlar. Bu sebeple kürtaj nedir? Sorusunun yanıtı hakkında araştırmalar yapmak önemlidir.

Kürtaj Sonrası Hastanın Sağlığı

Kürtaj kararı bir anne adayı için en zor verilen kararlardan biridir. Gebelik sırasında değişen ve artan hormonsal yapının da etkisiyle, anne adaylarının bu operasyondan psikolojik olarak da etkilenmesine sebep olur. Bu operasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında çevreden verilecek olan destekle birlikte, başvurulan sağlık kuruluşundan da gerekli psikolojik desteğin verilmesi olanağı bulunmalıdır. Kürtaj hakkında genel bilgiler oluşturarak, bu konuda yapılan araştırmalar sırasında, kadınlarımıza destek sağlamayı amaçlıyoruz.

Kürtaj operasyonu sonrasında genel olarak birkaç saate yayılabilen, ancak süreklilik arz etmeyen kramplar görülebilir. Başarılı geçmiş operasyonun yaklaşık 2 saat sonrasında, yemek yemeye başlanabilir. Sonrasında 1-2 gün kadar sürebilen ve adet sancısını andıran ağrılarla karşılaşılması normaldir. Uygulamadan 3-4 gün sonra başlayan ve 10 haftaya kadar uzayabilen kanamalar, çeşitli zamanlarda görülebilir. Kanamanın olmaması da anormal bir durum değildir. Operasyonun yapıldığı günü, son adet kanamasının ilk günü olarak görmek ve sonraki adet zamanının da buna göre hesaplanması gereklidir. Uygulama sonrasında 45 gün boyunca adet kanaması olmaması durumunda, uzmana başvurmanız önemlidir. Kürtaj uygulaması sonrasında, hamilelik belirtileri, 3-5 gün gibi bir süre içerisinde tamamen ortadan kalkar.

Kürtaj sonrasında 15 gün gibi bir süre boyunca cinsel ilişki yasaktır. Üç ay sonrasında ise yeniden hamile kalınması normaldir. Kürtaj ile ilgili genel bilgiler arasında, en çok sorulan sorulardan biri yeniden hamile kalınma olasılığının bulunup bulunmadığıdır. Uygulamasının 3 ay sonrasında yeniden sağlıklı bir şekilde hamile kalınması mümkün olmakla birlikte, bu süreden daha az bir süre içerisinde, hamile kalınması çeşitli risklerin oluşmasına sebep olur.

Opr. Dr. Fatih Adanacıoğlu

← Önceki Konu

Kızlık Zarı Dikimi Osmaniye

Sonraki Konu →

Kızlık Zarı Dikimi Gaziantep

Sen de yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir